رفتن به محتوای اصلی
x

مدیر گروه: دکتر مصطفی ترکش اصفهانی
مرتبه علمی: دانشیار
تماس:۰۳۱۳۳۹۱۱۰۲۳

معرفی:

هم زمان  با تاسیس دانشکده منابع طبیعی در سال ۱۳۷۲ گروه مرتع و آبخیزداری نیز شروع به کار نمود و با فراهم آوردن امکانات و آزمایشگاههای متعدد و مجهز ، نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشجویان و پژوهشگران را در زمینه نیل به اهداف آموزشی و پژوهشی  گروههای مختلف دانشکده  تامین نموده است.

 

هدف:
هدف از تشکیل این گروه آموزشی، پرورش کارشناسان متخصصی است که با شناخت و آگاهی از وضعیت منابع طبیعی کشور بخصوص در زمینه مشکلات مربوط به مراتع و چراگاههای طبیعی و معضلات مربوط به فرسایش و تخریب حوزه های آبخیز، بتوانند در زمینه ارائه راه حل ها و برنامه های مفید در راستای احیاء و اصلاح مراتع، مبارزه با فرسایش خاک، بیابان زدائی ، مدیریت خشکسالی و ... قدم بردارند و چه در نقش مدیران  آینده و چه بعنوان مشاوران کارآمد در مدیریت منابع طبیعی کشور نقش سازنده ای ایفا کنند . همچنین این فارغ التحصیلان، خود در تربیت نیروهای کارآمد  جهت عمران و آبادانی کشورنقش بسزائی داشته باشند.

اعضاء گروه:
در راستای نیل به اهداف ذکر شده گروه مرتع و آبخیزداری با جذب نیروهای متخصص در زمینه های مختلف، کادر علمی قوی و با تجربه ای گرداوری نموده است. هم اکنون این گروه دارای تعداد ۹ نفر استاد با مدرک دکتری با رتبه های علمی استاد یار(5 نفر)، دانشیار(3 نفر) و استاد(یک نفر) می باشد که در زمینه تخصص های مختلف،  تدریس دروس و راهنمائی دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی را به عهده دارند و گروه همچنان از راهنمائی های 3 نفر از اساتید با سابقه که به افتخار بازنشستگی نائل آمده اند استفاده می نماید.  همچنین 5 نفر کارشناس آموزشی با مدرک فوق لیسانس در زمینه انجام پروژه های دانشجوئی و ارائه بخش عملی و آزمایشگاهی دروس،  اساتید دانشکده را همراهی می نمایند.

مقاطع و رشته های تحصیلی
گروه هم اکنون در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. که در مقطع کارشناسی رشته مرتع و آبخیزداری، در مقطع کارشناسی ارشد سه رشته بیابان زدائی ( از سال ۷۴ )، مرتعداری ( از سال ۷۶) و آبخیزداری( از سال ۹۰) و در مقطع دکتری رشته علوم مرتع ( از سال 88)را شامل می گردد. شایان ذکر است با توجه مصوبه شورای عالی برنامه ریزی و مقررات آموزشی از سال تحصیلی ۹۸-۹۷ دانشکده در رشته های زیر پذیرش دانشجو دارد:
مقطع کارشناسی: مهندسی طبیعت
مقطع کارشناسی ارشد:
رشته علوم و مهندسی مرتع ، گرایش مدیریت مرتع  وگرایش گیاهان داروئی و صنعتی .
رشته علوم و مهندسی آبخیز، گرایش سیلاب رودخانه و گرایش آب و خاک

دانشجویان و فارغ التحصیلان :
تعداد دانشجویان گروه مرتع و آبخیزداری به تفکیک مقطع و رشته
مقطع کارشناسی کارشناسی ارشد دکتری
گرایش مرتع و آبخیزداری مهندسی طبیعت مرتعداری بیابان زدائی آبخیزداری علوم مرتع
تعداد ۵۹ ۱۶ ۲۰ ۱۰ ۱۷ ۱۰
تعداد کل دانشجویان ورودی گروه از بدو تشکیل تاکنون ۹۱۹ نفر بوده که به تفکیک مقطع درسی شامل ۵۶۱  نفر کارشناسی  ۳۳۸ نفر کارشناسی ارشد و ۲۰ نفر دکتری بوده اند . همچنین هم اکنون تعداد ۱۳۲ نفر دانشجو شامل ۷۵نفر در مقطع کارشناسی ،۴۷ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۱۰نفر در مقطع دکتری با گرایش های مختلف مشغول به تحصیل هستند.

جدول

 

تحت نظارت وف ایرانی